Догляд за бруківкою

Як правильно доглядати за бруківкою, як очищувати і які засоби використовувати? Дізнайтесь поради від спеціалістів.

очищення бруківки

Основні правила догляду за бруківкою

  • Бруківка експлуатується в умовах постійної дії шкідливих атмосферних умов (зміни температури та погоди), інтенсивних умов експлуатації та дії мікроорганізмів, тому замощену територію потрібно регулярно підмітати волосяними або полімерними щітками, підтримувати чистоту та дозаповнювати шви піском у разі необхідності.
  • Допускається змивання особливо забруднених поверхонь звичайною водою.
  • Недопустимою є наявність на покритті, по якому відбувається рух автотранспорту, залишків щебеню, відсіву та інших твердих абразивних матеріалів.
  • Взимку заборонено наносити на замощену ділянку сіль з метою розтавання снігу. Сніг слід регулярно прибирати з поверхні бруківки механічним способом (за допомогою ручних пластикових лопат та спецтехніки із застосуванням спеціальних поліуретанових накладок), не допускаючи утворення льоду. Також заборонено для усування з поверхні бруківки снігу та льоду використовувати гострі інструменти, які можуть пошкодити чи зруйнувати окремі елементи. Альтернативою є застосування хімічних засобів, які запобігають обледенінню. Однак слід враховувати, що зловживання ними призводить до зміни кольору, а іноді й до корозії (руйнування) верхнього шару бруківки.

засоби догляду за бруківкою

Одразу після облаштування замощення тротуарною плиткою рекомендуємо покрити всю поверхню бруківки засобом захисту Ozon Protect®, що суттєво зменшить вплив на неї шкідливих факторів, полегшить догляд та збільшить термін експлуатації.

Проведення поточного ремонту покриття з бруківки

Поточний ремонт покриття з бруківки варто проводити щороку. Поточний ремонт охоплює роботи з ліквідації окремих дрібних деформацій, плям з оливи та мастила, тріщин і руйнувань бруківки, бордюрів, поребриків, палісадів та інших елементів мощення.

Плями з мастил та оливи, які з’являються на поверхні бетонних виробів, видаляють за допомогою адсорбційних порошків або дрібного сухого піску, знежирювальних засобів, які використовують для чищення машин, а також за допомогою побутових миючих засобів.

Плями від олійних фарб видаляють за допомогою абразивного порошку та води. Застосування розчинників недоцільне, оскільки розчин фарби ще глибше проникає в пори бетону. Якщо забруднення глибоке, краще замінити цей елемент мощення на інший.

Бітум видаляють механічними засобами або вручну за допомогою шпателя чи скребка.

Тріщини на поверхні бетонних елементів, які можуть виникнути внаслідок дії надмірних навантажень на покриття, ліквідовують шляхом заміни пошкоджених елементів покриття.

При поточному ремонті за необхідності вирівнюють основу, чим ліквідовують можливі «просадки». Зруйновану бруківку видаляють і замінюють новою, яку укладають на суху цементно-піщану суміш.

У процесі експлуатації покриття з бруківки можливе вимивання піску зі швів між нею талими та дощовими водами. Під час поточного ремонту всі порожні шви засипають сухим піском на повну висоту бруківки за допомогою спеціальних швабр та щіток.

Як бачите, при поточному ремонті може знадобитися заміна окремих тротуарних плиток, тому при купівлі бруківки потрібно потурбуватись про додаткову (надлишкову) кількість виробів на випадок ремонту покриття.

Очищення покриття з бруківки

Покриття з бруківки в ході експлуатації покривається шаром бруду та пилу. Мікрочастинки проникають в пори верхнього шару бетонних елементів, внаслідок чого утворюються плями і потертості, колір стає невиразним, а бруківка виглядає неохайно та зношено. Може здаватися, що бетонні елементи повністю втратили свої естетичні властивості, проте це не так. Якщо позбавити таку бруківку пилових нашарувань, її поверхня знову стане чистою, рівномірно забарвленою, а кольори відновляться та виглядатимуть насиченими.

Для очищення таких поверхонь радимо використовувати миючі апарати високого тиску та засоби для очищення поверхні бруківки. За допомогою таких машин також ефективно очищаються від бруду, трави чи моху шви (проміжки) між окремими бетонними елементами.

Для прикладу наводимо фотографії процесу очищення брукованої поверхні, замощеної понад 10 років тому.

Бруківка до очищення

забруднена бруківка 2
забруднена бруківка 3
забруднена бруківка 4
забруднена бруківка 1

Бруківка після очищення

очищена бруківка 2
очищена бруківка 3
очищена бруківка 4
очищена бруківка 1

Догляд за поверхнею бруківки

Особливу увагу звертайте на бруківку в вологих і не сонячних локаціях, де швидко створюються умови для росту моху, грибів і т.д. Найлегше позбутися моху, лишайників та грибів на бруківці за допомогою мийки високого тиску та миючої хімії (рекомендуємо засіб OZON Clean), одночасно зважаючи, аби не вимити наповнення швів. Не варто намагатися механічно видаляти мох: спроби механічного усунення можуть порушити лицьову поверхню бруківки ведучи до ослаблення структури цілої поверхні та її відпірності на зовнішні чинники.

засіб для очищення бруківки OZON Clean

очищення бруківки хімією

Нанесення засобу OZON Clean на зарослу мохом і лишайником бруківку в затіненій вологій локації

різниця між забрудненою і очищеною бруківкою

різниця між неочищеною і очищеною бруківкою

Різниця між очищеною та неочищеною ділянками поверхні після використання мийки високого тиску та засобу OZON Clean

Дуже часто на новій бруківці можна зауважити білий осад або світлі плями. Це вапняні висоли, які з’являються внаслідок фізичних і хімічних реакцій, які проходять в дозріваючому бетоні. Цей природний процес не є браком продукції. Висоли зникають самостійно в період від кількох тижнів до 2-3 років під впливом атмосферних чинників. До слова, правильний підбір відповідних сипучих матеріалів, які використовуються під час виробництва тротуарної плитки, дають можливість обмежити кількість висолів, забруднень та розмноження моху грибів тощо.

Часто в бетонних продуктах застосовують технології, роль яких полягає в ущільнені бетонного елемента, зниженні капілярного підтягування води та зменшенні можливості втягування бетоном вологи. Завдяки цьому бруківка є краще захищена перед шкідливим впливом високих температур, морозу і засобів, які призначені для боротьби з льодом. Також забезпечити оптимальний захист для бруківки в період розростання мохів може спеціальна хімія.
Бажано пам’ятати, що поверхня бруківки повинна використовуватися згідно з проектним призначенням та приписами дорожньої і будівельної інженерії. Тобто, бруківка для подвір’я не може використовуватися на комерційних автостоянках, складах чи дорогах з інтенсивним рухом. Крім навантаження, слід враховувати особливості рельєфу. Наприклад, коли вибираєте текстуру бруківки, враховуйте, чи часто в цьому місці намерзає лід і з’являється ожеледь. Правильно підібрана бруківка допоможе збільшити щеплення з дорогою, а внаслідок цього покращить безпеку пересування.

Вживання засобів, які призначені для боротьби з льодом чи інших хімічних речовин, які можуть вплинути на структуру бетону, повинно відбуватися згідно норм та інструкцій. Ці інструкції і норми укладання та експлуатації брукованих поверхонь ви можете знайти на сайті виробника, або їх можна отримати під час купівлі бруківки.