Вапняні висоли на бруківці

На поверхні бетонних виробів можуть з’являтися білі плями, розводи або світлий наліт, який робить колір бруківки блідішим. Це вапняні висоли, що виникають внаслідок фізико-хімічних реакцій, які відбуваються у бетоні.

Варто підкреслити, що поява висолів на поверхні товару є природним явищем, яке не залежить від виробника та не має жодного негативного впливу на споживчі властивості виробів та їхню якість. Спричинені висолами відхилення у колористиці виробів  не вважаються недоліками (дефектами) та не можуть бути підставою для рекламації (повернення продукції, її заміни, зменшення вартості, тощо). 

Вапняні висоли неминуче зникають в процесі інтенсивної експлуатації бруківки.

Як виникають висоли?

Під час тужавіння і тверднення бетону в результаті хімічної реакції, котра відбувається між такими його складниками, як цемент і вода, виникають різні хімічні сполуки. Серед них — велика кількість Са(ОН)2, гідроксиду кальцію або звичайного гашеного вапна. Оскільки процес тверднення бетону може тривати протягом року, а деколи і довше, процес утворення гідроксиду кальцію, хоч і щоразу менш інтенсивний, відбувається так само довго. Власне, гідроксид кальцію і є першопричиною виникнення білого нальоту на поверхні бетонних виробів. Він, добре розчиняючись у воді, яка заповнює капіляри бетонного виробу, реагує в навколишньому середовищі з вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі. При певній температурі утворюється нерозчинна сполука — кальцій карбонат:

Са(ОН)2  + СО2 → СаСО32О

Якщо капіляри, котрі знаходяться у бетоні, наповнені водою до рівня їх виходу на поверхню, карбонат кальцію на поверхні таких бетонних виробів має вигляд рівномірного світлого нальоту.

Якщо ж окрім води, що повністю заповнює капіляри, поверхня бетону покрита ще й шаром води зверху, розчинний у ній гідроксид кальцію розходиться по всій поверхні виробу і, реагуючи з вуглекислим газом, утворює нерозчинний шар карбонату кальцію у вигляді плям або розводів.

Кількість і час виникнення висолів значною мірою залежать від атмосферних умов. Вирішальний вплив на них мають атмосферні опади (дощ, роса) та висихання виробів після них природним шляхом.

Появі висолів сприяє укладання елементів брукування на бетонну основу, або іншу водонепроникну поверхню а також довготривале зберігання продукції в упаковці. Адже після дощу частина води довше перебуває у заглибинах такої основи. Елементи брукування насичені водою, тому гідроксид кальцію з бетонної основи і самих бетонних елементів виходить на поверхню, утворюючи вапняний наліт. З  моменту закупорювання виходу капіляру карбонатом кальцію процес утворення висолів на поверхні бетонних виробів завершується.

Як зникають висоли?

Вапняні висоли — явище тимчасове. Протягом певного часу інтенсивної експлуатації вони зникають, і виріб набуває первісного вигляду (у випадку, якщо на ньому не було забруднень). Механізм зникнення вапняних висолів наступний. Карбонат кальцію разом із водою поступово реагують із вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі:

СаСО3  + СО2 + Н2О → Са(HCО3)2

Отриманий в результаті реакції гідрокарбонат кальцію розчиняється у воді і поступово вимивається з поверхні бетонних виробів.

До цього часу немає методів боротьби з виникненням вапняних висолів. Одним із шляхів їх зменшення є ущільнення структури бетону шляхом застосування спеціальних додатків.