Висоли на бруківці

Що таке висоли?

Висоли — це білі плями, розводи або світлий наліт на поверхні бруківки та інших бетонних виробів. Вапняні висоли виникають внаслідок фізико-хімічних реакцій, які відбуваються у бетоні.

Поява висолів на поверхні товару є природним явищем, яке не залежить від виробника та не має жодного негативного впливу на споживчі властивості виробів та їхню якість. Спричинені висолами відхилення у колористиці виробів не вважаються недоліками (дефектами) та не можуть бути підставою для рекламації (повернення продукції, її заміни, зменшення вартості тощо).
Вапняні висоли неминуче зникають в процесі інтенсивної експлуатації бруківки.

Як і чому виникають висоли?

Під час тужавіння і тверднення бетону в результаті хімічної реакції, котра відбувається між такими його складниками, як цемент і вода, виникають різні хімічні сполуки. Серед них — велика кількість Са(ОН)2, гідроксиду кальцію або звичайного гашеного вапна.

Оскільки процес тверднення бетону може тривати протягом року, а деколи і довше, процес утворення гідроксиду кальцію, хоч і щоразу менш інтенсивний, відбувається так само довго. Власне, гідроксид кальцію і є першопричиною виникнення білого нальоту на поверхні бетонних виробів. Він, добре розчиняючись у воді, яка заповнює капіляри бетонного виробу, реагує в навколишньому середовищі з вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі. При певній температурі утворюється нерозчинна сполука — карбонат кальцію:

Са(ОН)2 + СО2 → СаСО32О

Якщо капіляри, котрі знаходяться у бетоні, наповнені водою до рівня їх виходу на поверхню, карбонат кальцію на поверхні таких бетонних виробів має вигляд рівномірного світлого нальоту.

Чи зникають висоли самі по собі?

Вапняні висоли — явище тимчасове. Протягом певного часу інтенсивної експлуатації вони зникають, і виріб набуває первісного вигляду (у випадку, якщо на ньому не було забруднень). Механізм зникнення вапняних висолів наступний. Карбонат кальцію разом із водою поступово реагують із вуглекислим газом, що знаходиться в повітрі:

СаСО3 + СО2 + Н2О → Са(HCО3)2

Отриманий в результаті реакції гідрокарбонат кальцію розчиняється у воді і поступово вимивається з поверхні бетонних виробів.
До цього часу немає методів боротьби з виникненням вапняних висолів. Одним із шляхів їх зменшення є ущільнення структури бетону шляхом застосування спеціальних додатків.

Як прибрати висоли?

Які є засоби від висолів? Якщо висоли вже з’явились на бруківці чи інших бетонних виробах, чи цеглі, то слід задіяти очищувач поверхневої та проникаючої дії OZON Active Pro®.

Цей засіб є очищувачем поверхневої та проникаючої дії, спеціально розробленим для видалення білих вапняних висолів.

Після нанесення на поверхню бруківки та бетонних виробів OZON Active Pro розчиняє висоли сульфатного та карбонатного походження, які знаходяться в порах та назовні виробу.

Але появу висолів можна і попередити, якщо вчасно застосувати спеціальні гiдрофобiзатори, розроблені ТОВ “Озон”.