Як вибрати бруківку

Сьогодні бруківка є найпоширенішим матеріалом для мощення навколо будівель. Тому цей варіант облаштування території на нашому подвір’ї доволі очевидний, але постає питання: яку бруківку вибрати?

Придбати дійсно високоякісні бетонні вироби, правильно підібрані до місця використання, не так просто. Але якщо послідовно керуватися наведеними нижче критеріями та порадами, питання «Як вибрати тротуарну плитку?» більше не буде для вас проблемою.

Товщина

Види бруківки відрізняються за товщиною. Цей параметр визначає можливість використання плитки для конкретної мети. Правило просте: чим товща бруківка, тим більша її міцність і тим важчі транспортні засоби можуть по ній пересуватися. Виняток становить лише деяка великоформатна бруківка, яка через нестандартні розміри елементів має суворіші обмеження по максимально допустимих навантаженнях, а отже вимагає більшої товщини елементів.

Вибрати товщину бруківки найзручніше за типом руху, який буде здійснюватися на замощеній території.

пішохідний рух

Пішохідний рух (з кроковим навантаженням до 1000 людей на день)

бруківка для пішохідного руху

Рекомендована товщина бруківки: 4,5 см.

Об’єкти:
пішохідні та велосипедні доріжки, тротуари, тераси, сходи, двори у місцях приватної забудови, відмостки довкола будинку, дитячі майданчики, паркові алеї, площі, на які заборонено в’їзд автотранспорту.

рух автівок

Рух легкового автотранспорту

бруківка для руху легкового автотранспорту

Рекомендована товщина бруківки: 6 см.

Об’єкти:
внутрішні дороги у населених пунктах, доріжки, під’їзні шляхи до будинків, території житлових та відпочинкових комплексів, бізнес-центрів, автостоянки біля установ та супермаркетів.

Винятки:
бруківка «Новатор 6», «Новатор Соло», «Савона» та «Лондон», товщиною 6 см, максимально допустиме навантаження на яку – 1,8 т.

рух вантажного транспорту

Рух вантажного автотранспорту

бруківка для руху вантажного автотранспорту

Рекомендована товщина бруківки: 8, 10, 12 см.

Об’єкти:
дороги з інтенсивним рухом транспорту та великі паркінги, майданчики поблизу складів і магазинів, автозаправні станції, території заводів та виробничих комплексів, інші промислові площі.

Винятки:
великоформатна бруківка «Екса», «Лінеа», «Пента А», «Пента В», «Патіо», «Новатор 8», «Новатор 8L», «Савона» та «Лондон», товщиною 8 см, максимально допустиме навантаження на яку – 3 т, а також елементи облаштування «Еко» та «Еко міні» з максимально допустимим навантаженням 1,8 т.

Для подвір’я приватного будинку універсальним рішенням є вибір бруківки товщиною 6 см, адже вона дозволяє будувати і заїзди для автомобіля, і зони відпочинку, і садові доріжки. Асортимент бруківки товщиною 6 см надзвичайно широкий, тож вам точно вдасться знайти плитку з необхідним дизайном.

А, наприклад, для дачі чи літньої тераси в кафе або ресторані буде достатньо бруківки товщиною 4,5 см.

Якість

Ще один з важливих аспектів вибору бруківки – це її якість. Сьогодні на ринку є широкий асортимент бетонної бруківки з найрізноманітнішим дизайном, однак не всі виробники однаково дбають про якість та технології виробництва. Тому важливо переконатися, що обрана вами продукція виготовлена відповідно до вимог ДСТУ та має належну сертифікацію. Варто запитати продавця про цей аспект.

Форма, розмір, колір

Розміри елементів бруківки (та їх кількість) мають не лише естетичне значення, а й серйозно впливають на створення проєкту ландшафтного дизайну. Це важливо, тому що вибір плитки оптимального розміру може значно зменшити потребу в розрізанні елементів відповідно до дизайну. Велика кількість бруківки, яка підлягатиме підрізанню, збільшує тривалість і складність виконання проєкту. З цієї причини на вузьких доріжках, малих площах складної форми доцільно використовувати невелику бруківку. З іншого боку, якщо потрібно замостити великі площі, краще укладати великоформатні плити. У дворі приватного будинку таким місцем може бути тераса або під’їзна дорога.

Форма бруківки визначається відповідно до вимог спроєктованого дизайну. Бруківка у формі трапеції є універсальним рішенням для укладання кругових елементів, дозволяючи нам створювати плавні вигини. Прямокутна чи квадратна бруківка підійде для ділянок з простими геометричними формами, прямими доріжками та чітко визначеними кутами. Плитка нестандартної форми (наприклад, п’ятикутна чи шестигранна) – це цікаве рішення для облаштування великих територій зі складним плануванням, поєднанням різних зон та інших елементів ландшафтного дизайну. Така бруківка ідеальна для замощення сучасних житлових чи відпочинкових комплексів, відкритих терас тощо.

Після того, як ви вибрали правильну форму бруківки, наступне, на що слід звернути увагу, – це колір та поверхня. Бруківка «Озон» доступна у трьох поверхнях: основній, колор-мікс та митій. Кожна поверхня має певний набір доступних кольорів. Важливо, щоб колір бруківки відповідав характеру та архітектурному стилю будинку та його оточення.

Пастельні бежеві тони є доволі універсальними, гарно поєднуються з різними стилями. Забезпечте певний контраст, щоб подвір’я не виглядало монотонним, вибирайте декор в нейтральних спокійних тонах, не “перевантажуйте” дизайн деталями.

Відтінки сірого, білого та чорного ідеальні для дому в сучасному скандинавському стилі. Використовуйте в декорі темні контрастні елементи, скло, чітку геометрію, строгі меблі.

Тепліші кольори (коричневі, жовті, теракотові відтінки) підходять для дизайну в класичному чи натуральному стилі. Подбайте про наявність рослин, зручних затишних меблів, сміливо використовуйте дерево та природний камінь.

Якщо ж ви хочете додати своєму двору відтінок модерну, використовуйте яскраві геометричні акценти, експериментуйте з поєднаннями бруківки. В декорі краще дотримуватися принципу мінімалізму.

Вибрали – купуємо

Після того, як ви перевірили, чи відповідає бруківка стандартам якості, а також чи підходить вона за призначенням, стилем і кольором для задуманого проєкту, можна приступати до купівлі. Попросіть продавця надати вам усі необхідні супровідні матеріали – умови продажу, транспортування, гарантійні зобов’язання, рекомендації щодо укладання та догляду тощо.

Якщо ви замощуєте велику площу, бажано придбати весь матеріал за один раз, щоб зменшити незначні відмінності відтінків бруківки від партії до партії. Додайте кілька відсотків до планової кількості замовлення, адже в процесі будівництва можуть виникнути непередбачувані зміни. Коли бруківка буде доставлена на будівельний майданчик, варто також перевірити її комплектність і впевнитися, що замовлення відповідає очікуванням. Також рекомендується оглянути бетонні елементи на предмет пошкоджень під час транспортування. Якщо все в порядку, можна приступати до замощення території. Ретельне дотримання порад з укладання забезпечить надійність та довговічність покриття із бруківки.